Mermer Cilası ve Bakımı Nasıl Yapılır ? Bunu  yapmak için dilimden anlamanız gerekir: Mermer, ısı, basınç ve zaman yoluyla dönüştürülmüş olan doğal bir kireç taşıdır. Kelimenin anlamıyla, en güzel yer kaplamalarından birini veren güzel ve dayanıklı bir yapı malzemesi sunmak. Güçlü ve sağlam olduğu gibi, aynı zamanda çok gözenekli ve kolayca lekelenir.

Düzenli bakım şarttır. Bunu yapmak için öncelikle, mermerinizin doğal mı yoksa kültürel mi olduğunu belirlemeliyiz.Aşağıda listelenmek için kullanabileceğiniz üç temel yöntem vardır.

Sıcaklık yöntemi: Elinizi yüzeye yatırın. doğal mermer , genellikle çevreye yayılan havadan daha serindir. Kültürlü mermer , çevreleyen hava ile aynı sıcaklıkta olacaktır.
Asit metodu: Göze çarpmayan bir alan seçin; test edilecek yüzeyde birkaç damla sirke koyun. Yüzeyde kabarcıklar oluşuyorsa  doğal mermerdir.  Kazıma yöntemi: Aynı gizli noktada, yüzeyi bir çiviyle hafifçe çiziniz. Görünür bir çizik olup olmadığını görmek için büyüteç kullanın. doğal mermer de çizikler kolaylıkla görülür, kültürlü mermer ise çizilmez.

DOĞAL MERMER

Doğal Mermer çok gözeneklidir; sıvı, taşa sızdığında ve beklediğinde lekeler oluşur. Meyve suyu, şarap, soslar, yemeklik yağlar ve kahve gibi yaygın dökülmeler mermer yüzeyinizi lekeleyecektir. Taze lekeleri çıkarmak için,ılık su ve asidik olmayan deterjanla bir mikro fiber bez kullanın, bölgeyi temizleyene kadar lekeyi hafifçe ovalayın. Daha sonra iyice durulayın.

İnatçı Lekeleri Çıkarma: Mermeri suyla nemlendirin ve birkaç damla yüzey temizleyici uygulayın. Sert Kıllı Fırça ile hafifçe ovalayın ve iyice durulayın, bazen inatçı lekeler iki veya üç uygulama gerektirebilir. Daima yüzeyi mermere zarar vermemek için iyice durulayın.

Parlatma: Parlatma işleminden önce, polisajdan önce , mermer yumuşak ve çizik olduğu için temiz bir kuru yüzeye sahip olduğunuzdan emin olun ve parlatma sırasında zarar vermek istemezsiniz. Kalan kiri, tozu ve hafifçe temizlemek için her zaman temiz ve kuru bir mikro fiber bez kullanın. Gerekirse, temiz ve nemli mikrofiber bezle iyice durulayın, ardından yüzeyi temiz bir bezle iyice kurulayın.

İlginizi Çekebilir  İnşaat Sonrası Temizlik Nasıl Yapılır?
 

Mermerinizin Eko Parlatılması :  Pişirme Soda ve su karışımını cila olarak kullanın. (45 g) kabartma tozunu (0.9 L) su ile birleştirin ve iyice karıştırın. Daha sonra temiz bir bez kullanarak, karışımı yüzeye ince bir tabaka halinde uygulayın. Yaklaşık 5 dakika kurumaya bırakın. Bundan sonra mikrofiber bezle mermer yüzeyi durulayın  yavaşça, devetüyü temiz bir mikro elyaf veya güderi bezle mermeri geniş dairesel hareketlerle kurulayın. Yüzey kururken gittikçe daha küçük alanlarla ilerleyin.

Mermer Cilası ve Bakımı Nasıl Yapılır – Gelecekteki Lekelerden Koruma

Doğal mermerinizi gelecekteki lekelerden korumak için, tavsiyemiz kristal cila ile mermerinizi koruyun. Yalnız bu konuda şirketimizden yardım almalısınız. Bunu yapabilmek için bir takım makina parkuruna ihtiyacınız olacaktır. Kristal merner cilası ile yüzeyleriniz daha parlak, dökülen nesnelerden korunaklı, temizliği daha kolay bir yüzey haline gelecektir. Kristal cila konusunda Layc Temizlik olarak, her türlü mermer cilasını garantili, müşteri memnuniyeti garantili yapmaktayız. Mermer cilası kullanıma bağlı olarak periyoik yapılmalıdır.

Kültürlü Mermer

Kültürlü mermer, doğal mermerden daha kolay temizlenir. Kültürlü mermer, çizilmeye ve hasara daha az eğilimli olan koruyucu bir kaplama ile üretilmiştir. Bununla birlikte, yine de dikkat ve özen gerektirir.

1. Herhangi bir lekeyi çıkarın  Naylon kıllar ve aşındırıcı olmayan ovalama pedleri ile bir fırça kullanarak yüzeyleri fırçalayın .

2. Sert su lekelerini temizlemek  için, yüzeye yüzey temizleyici püskürtün  ve 5-10 dakika süreyle hafifçe ovalayın, ardından düz suyla durulayın ve kalıntıları temizlemek için nemli bir bezle silin

3. Mermerinizi  Parlatın:  Kültürlenmiş Mermer sızdırmaz bir yüzey ile üretilmektedir bu gerekli değildir, ancak bir koruyucu sızdırmazlık elemanı uygulanması önerilir. Polimer cila ile lekeleri önlemek için, her 1 ila 2 yıl içinde tekrarlanmalıır.

Uyarılar

  • Asitler doğal mermere zarar verecektir. Temizlik için limon suyu veya sirke gibi ürünler kullanmayın.
  • Mermer üzerinde asla metal yıkayıcılar kullanmayın.
  • Doğal mermer temizliği için aseton bazen tavsiye edilir. Ancak, koruyucu mermi kaplamasına zarar vereceğinden, kültürlü mermer üzerinde KULLANMAYIN.
  • Kültürlü mermer daha az hassastır, ancak derin çizikler veya hasarlardan kaçınmak için dikkatli bir temizlik gerektirir.